A történelem számtalan járvánnyal sújtotta már az emberiséget, ilyen volt az 1347 és 1353 közti nagy európai pestisjárvány, az 1830-as kolerajárvány és az 1918/19-es spanyolnátha járvány. Milliókat érintett mindegyik, akárcsak a jelenlegi koronavírus pandémia, mely már a másfél millió megbetegedésnél jár.
Európában már 76. napja van jelen a COVID-19 megbetegedést okozó SARS-CoV-2 azonosítójú, új koronavírus és azóta kontinensünkön (április 8-ig) körülbelül 660 ezer embert betegített meg (kb 55 ezer halálesettel). További 780 ezer ember fertőződött meg Európán kívül, legnagyobb mértékben az Egyesült államokban (ahol április 8 -ig 400 ezer megbetegedést regisztráltak). Országonként nagy eltérések vannak azonban: ma a legtöbben Spanyolországban, Olaszországban és Németországban fertőződtek meg. Ez a három ország adja az össz európai megbetegedések 60% -át. Nálunk a mai napig 895 a fertőzöttek száma és 50 -en hunytak el a vírus következtében. Sajnos már naponta 70-80, - hamarosan 24 óránként több 100 - fővel gyarapodhat a fertőződések száma.
Legalábbis ezeket a számokat látjuk - halljuk a médiában! DE igazak e vajon?
Az adatok mögött sajnos nem tudjuk, hogy mennyi valóságtartalom húzódik. Több probléma is gátolja ugyanis a tisztánlátást: az egyik, hogy a vírussal megfertőzöttek jelentős része nem kerül az egészségügyi nyilvántartási rendszerbe. Vagy otthon marad az illető és nem szól tüneteiről senkinek (majd kiheveri, úgymond "lábon kihordja" a betegséget) vagy terjeszti amerre jár és ugyancsak nem fordul orvoshoz (önmagát kúrálva közben). Egyik esetben sem kerül az állami beteg-nyilvántartás látókörébe.
A második probléma a tesztelések számával van, Európa-szerte. A társadalom egy része próbál ugyan helyesen eljárni (időben megtudni, hogy COVID-19 beteg, majd otthoni önkéntes karanténba vonulni, ha komolyabb a baj, akkor pedig kórházba menni), csakhogy esélye sincs erre, mert eleve nem is derül ki, hogy koronavírus fertőzött. Nem tesztelik erre, mert szinte sehol nincs elég teszt. Ezeknek a betegeknek a többsége nem kerül kórházba (és így a nyilvántartásba sem), hanem egyszerűen átmegy rajta a betegség (amiről ő maga sem tudja, hogy COVID-19), miközben akár 8-10 másik embert is megfertőz.
Végül kiemelendő, hogy az országok egy része kozmetikázza a járvány-adatokat, különböző okokból. Egyik ok lehet, a pánikkeltés megakadályozása, mert a döntéshozók úgy vélik, ha a COVID-19 miatt megbetegedett vagy elhalálozott betegek egy részénél egyszerű influenzát, vagy halál-okként másodlagos betegséget rögzítenek a rendszerben (így javítva a statisztikákat), akkor a tömeges pánik meggátolható. Ugyancsak ok lehet az adatok meghamisítására a kormány védelme, pontosabban felelősségének elkenése, hiszen ha egy adott országban kedvezőbb járvány-helyzetről adnak hírt (mint a szomszédos államokban), akkor ott az a kép alakul(hat) ki, hogy a legfelső vezetés ura a helyzetnek és csakis helyes döntéseket hoz.
koronavirus.gov.hu
Magyarország esetében eleve gyanús volt, hogy késett a területi adatok közzététele és sokáig nem is tudhattunk arról, hogy az egyes vidéki nagyvárosokban, településeken és megyékben milyen súlyos járvány-helyzet alakult ki. Aztán az is kiderült, hogy a kormányzati kommunikáció dacára egyáltalán nem kaptak/kapnak maszkokat és járványvédelmi eszközöket a háziorvosok, illetve a lélegeztető gépek száma is sántít, ráadásul azok fele eleve foglalt a járványhelyzet ELŐTT megbetegedettek miatt (akik nem is a koronavírus miatt foglalják ezeket a berendezéseket).
Szintén a tisztánlátást gátolja, hogy Magyarországra is igaz, amiről már szó esett, hogy sajnos itt is alig végeznek koronavírus teszteket, így könnyen lehetséges, hogy legalább tízszer annyi fertőzött van a valóságban, mint amiről a koronavirus.gov.hu kommunikál. (207)
Kíváncsiak vagyunk olvasóink véleményére is, a következő kérdéssel: