Miniszterelnökünk április 19-én jelentette be - az ajkai kórházban járva, egy lélegeztető-gépekre vonatkozó tájékoztatása kapcsán - hogy az új típusú koronavírus-járvány (mely március 4-én jelent meg hazánkban) május 3-án fog tetőzni (vagy ahogyan ő fogalmazott: csúcsra futni).
... május 3 -ára, amikorra a szakemberek azt mondták, hogy a csúcs felfut, addigra az ötezres lélegeztetőgép szám meglesz.
A bejelentést az orvos-társadalom (és az értelmiségi szabad gondolkodók népes tábora) némi malíciával és humorral fogadta, mert hiszen egy járvány napra pontos tetőzése (pláne annak ennyire konkrét "megjósolása") nyilvánvaló képtelenség. (Még jó, hogy nem mondták, hogy délután 16 óra 11 perckor fog ez bekövetkezni.)
Az itt következő grafikonon az elmúlt egy hónap magyarországi fertőzésszámait láthatjuk, a worldometers.info adatai alapján. Jól látszik, hogy az időnkénti visszaesések dacára egy folyamatosan növekedő tendencia érvényesül, mely az utóbbi 12 napban (április 10 óta) öt alkalommal is 100 feletti új fertőzésszámot hozott (egyszer 200 felettit).
A grafikon tanulmányozása alapján egyelőre nem nagyon körvonalazódik semmiféle javulás. Ráadásul a kimutatás sajnos nem a reális adatsorokra épül, hiszen a valós fertőzés-számokat nem tudjuk hiszen mindazok, akiken átvonul a fertőzés, de tüneteikkel nem fordulnak orvoshoz - viszont másokat megfertőznek - "láthatatlanok" a hatósági nyilvántartások számára. (Nem beszélve bizonyos kozmetikázásokról, melyekről korábbi posztunkban már írtunk.)
De mit is jelent a "tetőzés", melyről Orbán Viktor és Müller Cecília beszél? A kormányzati kommunikáció szerint azt jelenti, hogy a tetőzés napjától kezdődően már nem növekszik tovább a betegek (fertőzöttek) száma, sőt fokozatos csökkenés jön a későbbiekben. Ugyanakkor a józanabb és szakmaibb megnyilvánulások szerint - sőt Müller Cecília későbbi nyilatkozata alapján - a tetőzést egy stagnálás követi majd (melyet a tisztifőorvos asszony "platóként emleget") .
… a megbetegedéseknek a száma a továbbiakban már nem növekszik, hanem egyfajta plató keletkezik [ … ] de nem tudjuk megmondani, hogy ez a várt plató körülbelül meddig tart …
Valóban fontos kérdés, hogy mennyi ideig tart vajon ez a stagnálás? Ha elhúzódik és mondjuk 100 feletti napi fertőzésszámnál "áll be" (hónapokig tartva), akkor egy kifejezetten vészterhes időszaknak nézünk elébe. Ebben az esetben a miniszterelnök szavaiba beleképzelt optimizmus, mely a közeli tetőzést határozza meg (és a járvány közelgő végét vizionálja) inkább negatív színezetet kap.
A tetőzés kérdéséhez kapcsolódik az érettségik problémája, melyeket épp a tetőzés bejelentett napja után kezdenének meg (május 4-én), mégpedig az ország közel ezer középiskolájában és 120 ezer érintett diákkal illetve tanárral. Átgondolandó lenne más lehetőségeket is megfontolni.
A járvány sajnos csak a vakcinákkal történő tömeges oltások megkezdésével mérséklődhet jelentősen, azonban nagy kérdés, hogy idén sor kerülhet e minderre?
***